Kolor może podrażniać lub koić oczy, podnosić ciśnienie krwi lub hamować apetyt. Nasz żywy świat jest wypełniony kolorami, które mogą mieć na Ciebie większy wpływ, niż Ci się wydaje. Mogą zmienić Twój nastrój i zachowanie, a może nawet dietę i to, kogo uważasz za atrakcyjnego. W badaniach wykazano, że kolory zmieniają fale mózgowe alfa. Według systemów pomiaru EEG i pulsu, mężczyźni i kobiety reagują różnie na kolory. Kiedy kolor jest przekazywany z oka do mózgu, mózg uwalnia hormon, który wpływa na emocje, jasność umysłu i poziom energii.

Jesteśmy wizualnymi stworzeniami. Gdy poruszamy się po świecie, światło wpada przez nasze oczy i jest tłumaczone na sygnały w naszych mózgach, które pomagają nam określić, czy powinniśmy się zbliżyć, czy oddalić – czy to, co widzimy, jest przyjazne, czy też stanowi zagrożenie i coś, czego należy unikać. Kolor odgrywa ogromną rolę w tym, jak reagujemy na rzeczy wokół nas. Może wpływać na to, jak się czujemy, jak myślimy, jak wchodzimy w interakcje ze sobą i czy kupujemy określony przedmiot. Kolor to subtelne, ale potężne narzędzie komunikacji, które informuje o tym, jak widzimy i jak postrzegamy otoczenie i drugiego człowieka, bo otaczający nas kolorowy świat fizyczny wpływa na nasz mózg.

Dziś dużo osób preferuje ubiory w odcieniach czerni czy szarości, gdyż te kolory są zawsze modne, gustowne i neutralne, minimalistyczne i pasujące do wszystkiego.

Czasem, osobom brak odwagi, aby wybrać zdecydowane, nasycone kolory.

Należy jednak pamiętać, że nadmiar czerni, czy szarości, wysysają energię, więc może przynajmniej na ustach lub paznokciach, niejako w ukryciu, nośmy kolory w barwach z gamy tęczy, jako sekret dla zdrowia ciała i duszy!

A jeżeli używasz efektownych kolorów jako akcent w makijażu lub jako element stroju, to już wkraczasz na poziom bardziej zaawansowany, bo chcesz dzielić się energią koloru z innymi!

Który kolor wybrać?

Posłuchajmy przede wszystkim naszej intuicji, ale może dobrze będzie też poznać, jaki jest wpływ każdego z kolorów na zdrowie. Wiele kolorów powoduje efekt chromo-terapeutyczny. Zobaczmy, jak korzystać z wibrującej energii, która zwie się kolorem, do witalizacji naszego ducha i ciała.

Nosząc barwy, w widoczny sposób można też oczekiwać wpływu mocy kolorów na otoczenie.

Jako, że każdy kolor emituje inną częstotliwość drgań, tak samo jak w przypadku komórek ciała człowieka, określone kolory wpływają na odpowiednie części i funkcjonowanie ciała.

Kolor zielony wydaje się wzmacniać pozytywne emocje, a negatywne emocje osłabiać.

Jeśli masz migrenę, unikasz światła. Różne kolory lub „długości fal” światła – niebieski, bursztynowy, czerwony – wydają się pogarszać migreny. Natomiast  zielony, faktycznie wydaje się pomagać.

Tymczasem kolor czerwony sprawia, że negatywne emocje – takie jak te związane z porażką i niebezpieczeństwem – są bardziej intensywne. Ale czerwony może pobudzać naszą pasję i pozytywną energię. Ma tendencję do hartowania umysłu i przyciągania uwagi.

Niebieski tworzy poczucie spokoju i bezpieczeństwa. Badania wskazują, że niebieskie światło jest lepsze niż inne światła w spektrum w leczeniu depresji.

Żółty daje poczucie ciepła i szczęścia.

Istnieją trzy podstawowe elementy koloru: odcień, nasycenie i jasność.

Odcień odnosi się do nazw, które nadajemy długościom fal koloru. Tak więc „pomarańczowy” lub „czerwony” to specyficzny odcień.

Nasycenie to „czystość” kolorów. „Kolory, które są mniej czyste, są bardziej szare”.

Jasność odnosi się do ilości bieli w kolorze.

Sposób postrzegania kolorów jest dla niektórych subiektywny, ale mamy kolory, które są powszechnie uznawane za pewniki na całym świecie. Kolory zbliżone do czerwonego widma to cieplejsze kolory, w tym czerwony, pomarańczowy i żółty. Te ciepłe kolory wywołują emocje, od uczucia ciepła i komfortu po uczucia gniewu i wrogości. Podczas gdy niebieskie kolory, takie jak fioletowy i zielony, są znane z wywoływania uczuć spokoju, smutku lub obojętności.

Kolor odgrywa ważną rolę w przekazywaniu informacji, a nawet wpływa na nasze decyzje. Zainteresowanie psychologią koloru rośnie i wciąż trzeba się wiele nauczyć, jak może ona wpływać na nasze nastroje, zakupy i wydajność.

Produkt został dodany do listy ulubionych