Wszystko co musisz wiedzieć o doborze pędzli do makijażu

Wszystko co musisz wiedzieć o doborze pędzli do makijażu

Cierpliwość, umiejętności i odpowiednie narzędzia

Chcąc wykonać piękny i profesjonalny makijaż, potrzebne są przede wszystkim odpowiednie umiejętności. Każda z nas może je nabyć, wystarczy tylko trochę cierpliwości oraz ćwiczeń. W końcu, jak to mówią - praktyka czyni mistrza. Kolejną rzeczą jaką trzeba wziąć pod uwagę, chcąc wykonać stylowy make-up są narzędzia. Konkretniej, mamy na myśli różnego rodzaju pędzelki. To dzięki nim możesz osiągnąć precyzyjny efekt czy równo rozprowadzony kolor. Ale jak się odnaleźć pośród tych wszystkich pędzelków, jeśli jest ich tak dużo?

Różnice między pędzelkami

Pędzle do makijażu możemy podzielić na te do twarzy oraz te do oczu. Różnią się one od siebie nie tylko wielkością, ale także kształtem, miękkością oraz często są one przeznaczone do aplikowania innego rodzaju produktów kosmetycznych - tych suchych oraz mokrych. Gdyby tego było mało, na rynku mamy również wybór pomiędzy pędzelkami wykonanymi z włosia naturalnego oraz syntetycznego. Naturalne włosie ładniej rozprowadza produkty suche, a także lepiej przyjmuje kolor kosmetyków, a więc umożliwia uzyskanie większej i wyraźniejszej pigmentacji. Niestety, włosie naturalne o wiele częściej podatne jest na uszkodzenia, trzeba je uważniej myć, czasami może mieć nieprzyjemny zapach, a co najgorsze - może uczulać. Dlatego warto sięgnąć po pędzelki z włosia syntetycznego. Jedyną ich wadą jest to, że nie przyjmują tak ładnie pigmentu jak pędzelki z naturalnego włosia, a to z kolei powoduje większe zużycie kosmetyku.

Idź na kompromis

Jeśli mimo to wciąż nie wiesz czy wybrać pędzle ze sztucznego czy naturalnego włosia, my polecamy wybrać takie i takie. Pędzelki z naturalnego włosia idealnie sprawdzą się do nakładania kosmetyków suchych i pudrowych, natomiast tymi z włosia syntetycznego będzie się dobrze aplikować płynne i kremowe kosmetyki. Jeśli z kolei przeczuwasz, że któryś z pędzelków będzie się szybko niszczył - na przykład ten do aplikowania pomadki do ust - radzimy od razu wybrać te ze sztucznego włosia. Będzie to korzystne ze względu na cenę - pędzelki z syntetycznego włosia są tańsze, niż te z naturalnego.

Jakie są te pędzelki i jak je rozpoznać?

Choć jest ich wiele, po kolei wytłumaczymy jak wyglądają oraz do czego służą. Zaczynamy!

Pędzle do podkładu - tutaj należy rozróżnić te do nakładania podkładów sypkich oraz płynnych. Ten do podkładów płynnych jest szeroki i nieco spłaszczony. Ma mniej więcej 2-3 cm oraz znajduje się na długiej rączce. Natomiast pędzel do nakładania podkładu sypkiego jest zaokrąglony i często przypomina kuleczkę. Pędzelek ten jest zazwyczaj szeroki i krótki. Czasami można się spotkać z tym, że jest płasko ścięty. Pędzle do korektora - zazwyczaj są płaskie, a przy tym wąskie. Mają około 1-2,5 cm i posiadają nieco dłuższe włoski. Pędzelki do korektora pozwalają w dokładny sposób nanieść na skórę korektor.

Pędzle do pudru i różu - dzięki nim można wykończyć makijaż twarzy. Są grube i mają długie włosie. Delikatnie aplikujemy nimi puder, a następnie omiatamy twarz. Pędzle do cieniowania twarzy - mają mniejsze główki, niż te pędzelki przeznaczone do pudru. Ich końcówki są ukośnie ścięte, dzięki temu łatwiej jest rysować na twarzy, wyostrzyć kontury kości policzkowych oraz precyzyjnie podkreślić rumieńce.

Pędzle do brwi - pędzelki te mają krótkie i ukośnie ścięte włosie. Zazwyczaj ma ono około 0,5-1 cm szerokości. Dzięki temu możliwe jest precyzyjne podkreślenie brwi. Pędzle do makijażu oka - jest ich naprawdę sporo, jednak łatwo je rozpoznać po krótkich włoskach. Niektóre pędzelki zastępuje gąbeczka, która idealnie nada się podczas aplikacji bazowego cienia na powiekę. Pośród tych pędzelków należy wyróżnić pędzelki do eyelinera - jest to mała kępka długich włosków, dzięki której można wykonać cienką i precyzyjną linię przy rzęsach.

Pędzelki do ust - mają one niewielkie, krótkie włosie. Za ich pomocą można nakładać pomadkę lub błyszczyk. “Miotełki” - są to duże, mocno spłaszczone pędzelki. Często mogą kojarzyć się z małymi wachlarzykami. Wykorzystujemy je w przypadku, kiedy podczas wykonywania makijażu osypie się trochę cienia. Dzięki nim, makijaż jest pięknie wykończony i estetyczny.

My życzymy Ci, aby każdy wykonany przez Ciebie makijaż taki był - piękny i estetyczny. Teraz kiedy wiesz już jakie wyróżniamy pędzelki, robienie makijaży będzie prostsze i przyjemniejsze. Powodzenia!

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź