Regularne porządki w kosmetyczce

Regularne porządki w kosmetyczce

Dlaczego warto regularnie porządkować kosmetyczkę?

Podobnie jak regularnie sprzątamy dom, powinniśmy również robić porządki w kosmetyczce. Oczywiście, nie jest konieczne robienie tego co tydzień - wystarczy raz w miesiącu. Porządki w kosmetyczce pozwolą na stałą kontrolę kosmetyków - ich terminu przydatności oraz stanu zużycia. Przeterminowane kosmetyki mogą bowiem wywoływać podrażnienia skóry, wysypki czy różnego rodzaju reakcje alergiczne. Z kolei monitorowanie zawartości kosmetyków pozwoli na ich bieżące uzupełnianie. Dzięki regularnemu sprzątaniu kosmetyczki, nie dojdzie do sytuacji, w której zapomnisz o posiadaniu co niektórych produktów i odkryjesz je wtedy, kiedy będą już niezdatne do użycia. Co więcej, regularne porządki pomogą Ci zaoszczędzić co nieco pieniędzy. Kiedy znajdziesz kosmetyk, który wkrótce przestanie być zdatny do użycia, zdążysz go jeszcze wykorzystać, zamiast go wyrzucać, a następnie kupować nowy. Ostatni powód, dla którego warto jest zadbać o porządek w kosmetyczce to przyjemność z używania uporządkowanych, zadbanych rzeczy. Zadbaj o swoje kosmetyki, a zobaczysz, że robienie makijażu stanie się jeszcze lepsze!

Porządki w kosmetykach - co zostawić, co wyrzucić, a co oddać?

Przekonałyśmy Cię do zrobienia porządku w kosmetykach? Wspaniale! Teraz przybliżymy Ci krok po kroku jak podejść do tego zadania.

Kontrola daty ważności kosmetyków

Wyciągnij wszystkie kosmetyki z kosmetyczki, szafki, pudełka czy czegokolwiek, gdzie je przechowujesz. Wyłóż je na stole i po kolei sprawdzaj ich datę przydatności. Pamiętaj, że w przypadku niektórych kosmetyków nie należy kierować się terminem jego ważności, a czasem, który upłynął od jego otwarcia. Na opakowaniach produktów kosmetycznych często można zauważyć specjalne oznaczenia, mówiące o tym, w jakim czasie powinno się je wykorzystać. Oznaczenie to jest w formie małego słoiczka z wpisaną cyfrą i literą “M”, na przykład 3M (tak zwane PAO - ang.: period after opening - czas na zużycie po otwarciu). W tym przypadku kosmetyk będzie zdatny do użycia przez 3 miesiące od jego otwarcia. W tym momencie często pojawiają się wątpliwości co do czasu otwarcia produktu. Dlatego warto spisać na nich datę otwarcia - to z pewnością ułatwi późniejszą weryfikację. Kosmetyki, którym skończył się czas przydatności lepiej wyrzucić, aniżeli ryzykować problemami skórnymi.

Jeszcze raz przejrzyj swoje kosmetyki

Kiedy masz już odrzucone te kosmetyki, które straciły swoją datę przydatności, przejrzyj jeszcze raz te, które są zdatne do wykorzystania. Czy na pewno wszystkie z nich używasz? Może któryś kompletnie się u Ciebie nie sprawdza? Po co więc trzymać takie kosmetyki w kosmetyczce? Możesz oddać je mamie, siostrze, babci czy przyjaciółce! Któraś z nich z przyjemnością je wykorzysta, a u Ciebie tylko by się zmarnowały. Co więcej, takie rozwiązanie jest również korzystne z ekologicznego punktu widzenia.

Przetrzyj kosmetyki

Posegregowane kosmetyki należy nieco przetrzeć. Wiadomo jak to bywa - tutaj sypnie się nieco cienia, ubrudzi się coś podkładem czy któraś z pomadek delikatnie się otworzy, zostawiając ślady na pozostałych kosmetykach. Niekiedy, na niektórych produktach zbiera się również delikatna warstwa kurzu. Dlatego warto przemyć kosmetyki wilgotną ściereczką. Korzystanie z nich będzie wtedy z pewnością bardziej estetyczne i przyjemniejsze.

Skuteczne czyszczenie pędzli do makijażu

W nieczyszczonym włosiu pędzli gromadzi się mnóstwo kurzu i bakterii, a używanie takich pędzli może skutkować różnorakimi problemami skórnymi. Pędzle do makijażu można czyścić na wiele różnych sposobów - z wykorzystaniem szamponu do włosów, mydła naturalnego, płynu do naczyń, oliwki czy specjalnego płynu antyseptycznego. Ten ostatni produkt jest o tyle wygodny w użyciu, że wystarczy nim tylko spryskać pędzle i nie trzeba już czyścić ich na mokro. Przy myciu z wykorzystaniem mydła czy innego produktu, przydatna będzie miseczka, specjalna paletka z wypustkami czy też silikonowa łapka. Według nas najlepszym sposobem jest czyszczenie pędzelków z wykorzystaniem szamponu do mycia oraz paletki z wypustkami. Chcąc umyć pędzle w ten sposób, należy zamoczyć je kolejno w roztworze szamponu z wodą, a następnie przejechać kilkanaście-kilkadziesiąt razy do paletce. Czynność tą należy powtarzać, aż pędzelek będzie czysty. Po umyciu wszystkich pędzli, należy rozłożyć je do wyschnięcia. Jeśli masz taką możliwość - powieś je włosiem do dołu. Dzięki temu ułoży się ono w swoim pierwotnym kształcie. Pamiętaj tylko, aby nie kłaść pędzli na ciepłym kaloryferze, nie suszyć ich suszarką i nie zostawiać ich na słońcu - to naruszy ich włókna. Zmotywowałyśmy Cię do zrobienia porządków w kosmetyczce? W takim razie, mamy nadzieję, że artykuł okaże się przydatny. Powodzenia!

Wszystkie komentarze

Zostaw odpowiedź